Gimnazjum w Rzepienniku Biskupim
im. Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Regina II
Adres:
Rzepiennik Biskupi 321
33-163 Rzepiennik Strzyżewski
woj. małopolskie
telefon / fax
(014) 65-30-074
e-mail:
gim_rzep@wp.pl
Powrót do strony głównej           Sylwetka patrona


W czasie akcji "Burza" w 1944 r. na terenie Ziemi Tarnowskiej prowadził ożywioną działalność dywersyjno - sabotażową partyzancki batalion "Barbara" 16 pułku piechoty Armii Krajowej dowodzony przez kpt. Eugeniusza Borowskiego ps. "Leliwa". Po częściowej demobilizacji oraz podzieleniu batalionu na mniejsze pododdziały zrekonstruowany pluton 3 kompanii powierzono por. Zdzisławowi Bossowskiemu ps. "Kajetan”. Pluton przyjął nazwę "Regina II" i prowadził działalność operacyjną przeciwko Niemcom w okolicy pasma Brzanki. 
Nocą z 16 na 17 października 1944 roku oddziały „Regina I” i „Regina II” różnymi drogami wyruszyły w kierunku Bukowca. Jako punkt kontaktowy ustalono dwór w Rzepienniku Biskupim. Podchorąży "Drzazga" - Jerzy Pertkiewicz, otrzymał rozkaz udania się z raportem o wymarszu oddziałów do sztabu batalionu. W wyniku nieporozumienia na wyznaczonej kwaterze umieszczony został oddział, który przybył wcześniej. "Mały" zaprowadził więc por. "Kajetana" i jego partyzantów do przysiółka Dąbry na kwaterę u gospodarza Gomółki. 
16 października 1944 roku, późno w nocy oddział dotarł na miejsce. Kwaterą plutonu była stodoła. Rano, nieoczekiwanie Niemcy ogniem z broni maszynowej i granatów rozpoczęli ostrzał. Pierwszy zginął pełniący służbę przed stodołą podchorąży Józef Boryczko ps. "Dąb". Partyzanci bronili się, lecz Niemcy mieli znaczącą przewagę. Słomiany dach budynku zaczął się palić. Ogień błyskawicznie ogarnął całą stodołę. Partyzanci, nie mogąc się w niej bronić, wybiegli na drugą stronę drogi. "Kajetan" poderwał pozostałych przy życiu do kontrnatarcia. Ostatecznie z oblężenia wydostali się jedynie "Kajetan" i "Skałka" - Wojciech Wiktor z przestrzeloną klatką piersiową i rozerwaną szczęką. Ten pierwszy zdołał uciec, dowódca zaś włączył się do walki i zginął, trafiony w serce. Gdy zabrakło amunicji, ciężko ranny plutonowy Walenty Mendrala „Baranowski" poddał oddział. Po przerwaniu ognia Niemcy rzucili się na pozostałych przy życiu i dobili dwóch ciężko rannych partyzantów. 
W ten oto sposób dopełniła się tragedia oddziału. Cała akcja trwała około 15 minut. W Dąbrach, w zdradzieckiej i nierównej walce, pamiętnego 17 października 1944 roku, z oddziału liczącego 29 ludzi poległo 18 partyzantów, ocalał tylko jeden st. strz. Wojciech Wiktor ps. ”Skałka”, dziewięciu rannych dostało się do niewoli i zostało uwięzionych, a następnie straconych w Gross-Rosen. Z obozu koncentracyjnego wrócił tylko strz. Adam Jawor ps.”Jacek”. Jeden z żołnierzy z oddziału „Regina II” Jerzy Pertkiewicz ps. „Drzazga” ocalał, ponieważ został skierowany z meldunkiem do kpt. ”Leliwy”. 

Pół roku po tragicznej bitwie, już po ustąpieniu Niemców, staraniem rodzin poległych odbyła się 17 marca 1945 roku ekshumacja zwłok, które w oddzielnych grobach pochowano na skraju lasu w miejscu, gdzie dziś znajduje się cmentarz partyzancki.

Tragedię oddziału "Regina II" batalionu AK "Barbara" z 1944 roku upamiętnia ponadto pomnik wybudowany w 1958 roku staraniem 10 Tarnowskiej Drużyny Harcerek. Pierwotne miejsce pochówku żołnierzy oddziału "Regina II" znaczy metalowy krzyż.Na polu bitwy polegli: 

mjr Zdzisław Bossowski "Kajetan",
kpt. Leon Łuczkiewicz "Krajewski",
por. Marian Łuczkiewicz "Kruk I",
pchr. Bronisław Rozwadowski "Dynamit",
pchr. Józef Boryczko "Dąb",
st. strz Ignacy. Duran "Piołun",
st. strz. Władysław "Boryczko Liść",
st. strz. Franciszek Rubin "Murzyn II",
strz. January Dziadyk "Czerny",
strz. Jan Jedlecki "Batory",
strz. Adolf Jędrzejowski "Tarzan",
strz. Władysław Magdziński,
strz. Antoni Mleczko "Mokrzycki",
strz. Marian Łyczko "Twardowski",
strz. Józef Podkówka "Skobel",
strz. Jan Wadas "Sztacheta",
strz. Andrzej Walczyk "Kruk II",
strz. Jan Żurawski "Żuraw". 

Ranni 17 X 1944 i straceni w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen zostali:


pchor. Roman Łuczkiewicz "Rom",

plut. Walenty Mendrala "Baranowski",
st. strz. Zbigniew Horyński "Wilczek",
st. strz. Tadeusz Gajewski "Wilczur",
strz. Stanisław Gębski "Gryf",
strz. Rudolf Gucwa "Baran",
strz. Ludwik Suchoń "Bengal",
strz. Władysław Ziółkowski "Giełada". 
W oddziale "Regina II" pełnił służbę również plut. pchor. Jerzy Pertkiewicz ps. "Drzazga", który dzień wcześniej został wysłany z meldunkiem do kpt. "Leliwy" i dlatego uniknął losu współtowarzyszy broni. Od tamtych, pamiętnych dni, niestrudzenie przekazuje prawdę o tamtych wydarzeniach kolejnym pokoleniom upamiętniając szlak bojowy I batalionu "Barbara". 

Pamięć o żołnierzach poległych w Dąbrach żyje w pamięci mieszkańców Rzepiennika. Miejscowa społeczność, władze Gminy, kombatanci, harcerze, młodzież gromadzą się co roku na manifestacji patriotycznej w Dąbrach, przy grobach tych, którzy swe życie oddali dla Ojczyzny.

Powrót do strony głównej